چگونه نهایت استفاده را از خود ببریم؟

نشانه کلی برای سنجش عزت نفس پایین توجه به این اصل طلایی است که در بیشتر وقت‌ها از خودت چگونه و چه استفاده‌ای کرده‌ای؟

شاید برایتان عجیب به نظر آید ولی ارتباط شما با خودتان نقش تعیین کننده‌ای در عزت نفس پایین یا بالای شما دارد. چگونه؟ برایتان توضیح می‌دهم:

روزی که خداوند به شما هدیه‌ای داد و اسمش شد زندگی، در بدن فیزیکی ‌ات زمینی شدی تا از وجودت استفاده کنی. آن روز را بیاد داری؟ این کار سخت است فقط می توانم بگویم که در حافظه ناخوداگاه تان ثبت شده است.

هدیه ات را گرفتی؟ شکل و شمایل، اداها، بازی ها، سر و صداها و قیافه ات را بیاد داری؟ سه یا پنج سالگی؟ شش تا هشت سالگی را چطور؟

می توانی سراغ آلبومت بروی و عکس های خود نگاهی بیندازی. داستانت در ذهنت تازه می شود…

سوء استفاده از خود یعنی چه؟

برای اینکه بخواهیم بطور مفهومی معنای سوء استفاده از خود را درک کنیم لازم است معنای استفاده کردن از خود را هم در کنارش توضیح دهیم.

ما معمولا می خواهیم از دیگران، فرصت ها یا از لوازم و اشیاء نهایت استفاده را ببریم، حال غافل از اینکه بهره بردن از خود را از یاد برده‌ایم.

می دانید چرا؟

داستان عزت نفس پایین

چون اصلاً فکر نمی کردیم که ما هم حضور داریم و هستیم! بودنمان را فراموش کرده بودیم. از یاد برده بودیم که روزی زمینی شدیم. حسمان نسبت به خودمان را فراموش کرده‌ایم. از یاد برده بودیم که روزی چهار دست و پا می‌رفتیم و خودمان را برای راه رفتن آماده می کردیم.

اصلا یادمان رفته بود کاتالوگ شخصیت و نیروی نهفته در خودمان را بخوانیم.

انگار روز تولد روی کاتالوگ شما نوشته شده باشد: هشدار! غیر قابل استفاده؟!

قانون بی برو برگرد اعتماد به نفس:

اغلب افراد جامعه وقتی یک چرخ گوشت، یخچال، تلویزیون، ماشین، موبایل و یا هر وسیله برقی-مکانیکی دیگری تهیه می کنند یا حتی لوازم آرایشی و بهداشتی، عملکرد و شیوه مصرف آن را بخوبی مطالعه می کنند و یا از فروشنده سؤال می کنند، در حالیکه شیوه عملکرد، کارآیی‌ها، استعدادها و نیروی بالقوه و نهفته خودشان را مورد مطالعه قرار نداده‌اند. خیلی وقتها افراد مایلند از پول خود استفاده بهتری کنند ولی استفاده از وجود خود را نه تنها فراموش کرده اند بلکه حتی بعضی ها سوء استفاده می کنند. به عبارتی به بدترین شکل ممکن نیروی خود را به هدر می دهند!

دیگران و فرهنگ جامعه به اصطلاح مدرن و متمدن، کاتالوگ خودش را به خورد شما داده و خودِ دستِ دوم و فیک را برای شما رونمایی کرده است.

من همیشه به شدت علاقه‌مند به مطالعه و تحقیق در مورد خودم -حقیقت وجودیم- بوده ام تا عزت نفس بالاتر را از جایگزین عزت نفس پایین تر کنم.

یک نکته جالب به شما بگویم: هر چقدر کاتالوگ شخصیتم را بیشتر می خوانم احساس می کنم به کتاب مفصلی برای بازخوانی شخصیتم نیازمندم. ولی آنقدر این کشف برای من لذت بخش است که نگو.

تفاوت بین عزت نفس پایین با عزت نفس رو به افزایش چیست؟

نیروی عزت نفس پایین شما را از خودشناسی منع می کند و اجازه نمی دهد تا به عمق درون خود پی ببری. ارتباط با درون شما به‌شدت کاهش پیدا می کند. فرصتی که می توانی از آن الهام بگیری. می توانی ایده های راهگشا و آسان و کلی احساسات خوب و متعالی دریافت کنی.

نیروی عزت نفس بالا و رو به افزایش، همه چیزهای خوب -احساسات متعالی- را برای خود می خواهد. نیروی عزت نفس بالا باعث می‌شود روی خودت حساب باز کنی، به شما اجازه نمی دهد از خودت سوءاستفاده کنی. از تمام آن چیزهایی که از قبل به شما داده شده است. همه آن چیزهایی که با خود به این دنیا آورده‌ای. راستی شما چقدر روی خودت حساب می‌کنی؟

نیروی عزت نفس پایین اصلا امکان دیدن کوله پشتی دارایی ها را به شما نمی دهد! نیروی عزت نفس درونت هر چقدر قوی‌تر باشد راحت تر می توانی امکانات خود مثل توانمندی ها واستعدادهایت را ببینی. خواسته های به حق و شایسته خود را حس می‌کنی. آن‌ها را کاملا طبیعی می‌دانی. کلا عزت و احترام را برای خودت می‌دانی. خیالت را راحت کنم نیروی عزت نفس رو به بالا به نیروی کل هستی خود را متصل می‌داند برای همین چیز ناخوشایند چه برای خود و چه برای دیگران نمی خواهد و این را در عمل دنبال می کند.

خودبینی با عزت نفس پایین نسبت عکس دارد

خودبینی مساوی نیست با خودپسندی و تکبر، بلکه  بسیار متفاوت است. نیروی عزت نفس رو به افزایش، توان شما برای عمیق کردن نگاهت به درون و افکارت را افزایش می‌دهد. به‌عبارتی خودبینی برابر است با مشاهده افکار و نیات خود. مشاهده احساسات خود. مشاهده پیشرفت خود در خودشناسی. برای خودشناسی باید خودت را ببینی. ولی نه خودِ نفسانی، بلکه خودِ اصیل و حقیقی. خودی که به شما اصالت و وحدت می‌بخشد. خودِ انسانی و الهی. خودِ طبیعی و روحانی.

اگر قرار است از خود بهترین استفاده را ببری، لازم است اولاً این خود را همان‌طور که هست بدون پیش داوری ببینی و عمیقاً ارتباط برقرار کنی؛ دوماً به او علاقه مند شوی؛ سوماً وقتی علاقه مند شدی یا بهتر است بگویم عاشق بی چون و چرای آن شدی آن وقت می توانی نهایت استفاده را از امکانات بالقوه او ببری.

کمبود هویت در عزت نفس پایین

آیا فکر می کنی کافی نیستی؟ عزت نفس نداری؟ شخصیت خوبی نداری؟ شخصیت موفق و با اعتماد به نفسی نداری؟ آیا فکر می کنی از ابتدای ورودت به زمین، بدون هویت اصیل آفریده شده ای؟ آیا فکر می کنی هدف، امید، انگیزه و حس و حال نداری؟ آیا زندگی ات بی معنا شده است؟ از دیگران انتظاراتی داری که تو را حسابی رنجیده خاطر و غمگین کرده است؟

چند لحظه صبر کنید، از خودت بپرس:

من از خودم تا به حال چه انتظاراتی داشتم؟ چقدر خودم را واقعا می‌شناسم؟ چقدر برای ارتباط با خودم وقت صرف می‌کنم؟ چقدر خودم را ارتقاء دادم؟ برای استفاده از توانایی هایم چقدر مایه گذاشتم؟ چقدر به خود اصیلم عشق بی قید و شرط دادم؟ تا چه اندازه از خودم استفاده کردم یا سوءاستفاده کردم؟! از روحم، بدنم، هوش و استعدادهایم، خلاقیتم و احساساتم چگونه استفاده کردم؟

استفاده‌گرِ خودت باش و روی خودت حساب کن!

پیشرفت بی حد و اندازه در عزت نفس

مسیر خارج شدن از خود‌بینی یا خودنگری

حتی بهتر است این را همین جا به شما بگویم وقتی آنقدر این روند را ادامه دهی به تدریج به حس و نگرشی دست پیدا می‌کنی که خودِ خودت را در خودهای دیگران یکی میدانی و دیگر خودِ مجزایی را احساس نمی‌کنی. انگار به وحدت در همه‌ی خودها رسیده‌ای. دیگر هیچ حس نیازی به رسیدگی به خود و نیازهایش نداری. همه آن نیازمندی‌ها و تشنگی‌های خود از بین می رود و تو با کلِ هستی به وحدت و یگانگی می‌رسی. این قدرتِ عزت نفس رو به افزایش در شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا 9 درس رایگان عزت نفس را دانلود کنید
همین حالا دانلود می‌کنم
close-image