جزو کدام دسته‌اید؟

تست کوتاه اعتماد به نفس پایین

 1. آیا مدت زیادی است که در ذهن و روانت احساس سنگینی می‌کنی؟
 2. آیا بیشتر اوقات با دیگران در تنش و تضاد هستی؟ (درونی و یا ارتباط بیرونی)
 3. آیا مدت‌هاست به دنبال یک جای ساکت و آرام هستی تا بتوانی بیشتر از لحظات زندگیت لذت ببری؟
 4. آیا دچار سردردهای ناشی از فشار روانی هستی؟
 5. آیا در تصمیم گیری های خود دچار سردرگمی و نگرانی هستی و یا از این شاخه به اون شاخه می پری؟
 6. آیا احساس ناتوانی داری و تصور می کنی نیاز به راهکاری برای درمان اعتماد به نفس پایین داری؟
 7. آیا مدتی است حس خستگی و کمبود انرژی داری؟
 8. آیا بیشتر وقت ها در انجام کارها عجله داری و معمولاً دوست داری خیلی زود به نتیجه برسی ولی دقیقا همه چی برعکس جواب می‌دهد؟
 9. آیا احساس عدم لیاقت و ارزشمندی عمیقی در وجودت هست که فکر می کنی برای دیگران ارزش و اهمیت چندانی نداری و یا به اصطلاح، دیگران شما را تحویل نمی گیرند؟ به عبارتی حس طردشدگی می‌کنی؟
 10. یا احساس حسادتی درونی داری که خودت را زیاد با دیگران مقایسه می‌کنی و بعد از آن حست بد می‌شود؟
 11. آیا معمولاً از بودن با دیگران لذت نمی بری و خسته شدی؟
 12. آیا از تنهایی خسته و افسرده شدی؟
 13. آیا اگر به درون خودت مراجعه کنی ناخودآگاه تمایل داری بیشتر اوقات پشت سر دیگران حرف بزنی و غیبت کنی؟
 14. آیا احتیاج به خلاقیت و ایده های بکر داری و برای این موضوع تلاش و تقلا می‌کنی؟

 

اگر هر کدام از این موارد یا چند تای آن‌ها را در اغلب اوقات تجربه می کنی نسبتاً اعتماد به نفس پایینی دارد و دروناً دنبال راهکاری برای درمان اعتماد به نفس پایین می‌گردی!

نکته:

موردی مثل بند ۷، به تنهایی نمی تواند الزاماً نشان دهنده اعتماد به نفس پایین باشد. سعی کنید منظور جملات را حس کنید. منظور من از انرژی پایین یک مدت زمانی است که از نظر ذهنی و روحی انرژی پایینی داشته باشید و ممکن است احساس نیاز به استراحت، سفر و … کنید.

البته خبر خوب اینکه وقتی شما به طور عمیق از درون چیزی را طلب می کنی در زمات مناسب آن چیز سر راه شما قرار می‌گیرد.

شاید الآن این آموزش و محتوا همان چیزی باشد که شما مدت ها دنبالش بودی، چرا که امروز همین جا تمرینی قدرتمند برای درمان اعتماد به نفس پایین را به شما علاقه‌مند به تغییر، ارائه می دهم. پس این جای خوشحالی دارد.

معجزه سکوت:

باز هم سراغ سؤالات ذهنی برویم تا تفکر و  پاسخ‌های شما کمک بیشتری به من برای درمان اعتماد به نفس پایین کند. برای همین از همکاری و اشتیاق شما سپاسگزارم.

آیا می‌دانی سکوتِ مؤثر درمان بسیاری از آشفتگی‌های ذهنی و روانی است؟

آیا می دانی تمام تنش‌ها، نگرانی‌ها، اضطراب‌ها و یا خشم‌ها ناشی از شلوغی و ترافیک ذهنت است؟

آیا می دانی زمانی که این موارد تداوم پیدا می کنند باعث کاهش اعتماد به نفس می شود و نیروی روانی ات را برای جذب موقعیت های مناسب از دست می دهی؟

جلوی زبان خود را بگیرید

در حقیقت حرافی و ازدحام ذهنت ترافیک شدید ایجاد می کند و تو را به خود مشغول نگه می دارد تا از رسیدن به امورات اصلی باز بمانی. اموراتی مثل آرامش، شادی، خلاقیت و کارآیی در هنر، صنعت و کارآفرینی ات.

آیا روزهایی که مدت زمان بیشتری در سکوت به سر می بردی احساس بهتری نداشتی؟ البته منظور من از سکوت، از روی اجبار، تنهایی و انزوا نیست، بلکه با آگاهی و اراده شخصی خودت است.

کاری که سکوت کردن می کند این است تا بجای گیر افتادن در ترافیک ذهن که هرج و مرج می شود -مانند ذهن تیپ شش انیاگرام- چراغ قرمز را برای افکار و تحلیل‌های آن روشن می‌کند و تابلوی مطلقا ممنوع را نمایش می‌دهد. راهنمای خوبی است مگه نه؟

هروقتی که چند روز در سکوت بیشتری فرو رفتم، احساس بهتر آزادی، قدرت و اعتماد به نفس کردم و هر زمان از سکوت خود خارج شدم احساس ضعف بیشتری تجربه کردم. این فقط معجزه سکوت است! برای همین خواستم تمرینی برای شما ترتیب دهم تا درمان اعتماد به نفس پایین برای تمام افراد علاقه‌مندی باشد که خواهان افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس هستند. اگر این تمرین ادامه پیدا کند در افزایش نیروی اعتماد به نفست شگفت زده می‌شوی!

آیا واقعاً قصد قطعی داری تا به درمان اعتماد به نفس پایین بپردازی؟ آیا می خواهی از نیروی اعتماد به نفس بالا با تمرینی ساده ولی صبورانه احساس قدرت کنی؟

 


تمرین عملی درمان اعتماد به نفس پایین

برای اینکه قدرت این تمرین را امتحان کنی و خودت را گرم کنی فقط برای ۳ روز کامل، ارتباطت را با دنیای بیرون به حداقل برسان.

دنیای بیرون چیست و شامل چه چیزهایی می‌شود؟

هرچیزی که مانع از ارتباط و اتصال با دنیای درونت شود.

 1. فضای مجازی و دنیای وب -اعم از اینستاگرام، تلگرام و واتساپ
 2. صحبت با تلفن به خصوص تلفن‌های غیرضروری و غیرفوری
 3. ارتباطات بیرونی و دید و بازدیدها
 4. دیدن هرگونه برنامه تلویزیونی ایرانی و خارجی یا فیلم، سریال و اخبار
 5. خواندن کتاب یا روزنامه

این ۵ دسته، اصلی و کلی هستند که بسیار رایج و مهمند که باید حتما ۳ روز کامل از آن‌ها دوری کرد.

تفاوت انزواطلبی با سکوت:

روابط خود را به حداقل برسان نه برای انزوا و گوشه نشینی بلکه برای جمع کردن و تقویت انرژی روانی و ذهنی. این با افسردگی و تنهایی بیمارگونه تفاوت زیادی دارد و کاملا در این زمان احساس متفاوتی را تجربه می‌کنی.

در انزوا حالتی از اجبار برای تنهایی است که مدت زیادی درونا احساس خلا و تنهایی می کنی ولی در سکوت، آگاهانه قصد می‌کنی با اینکه می توانی گاهی با دیگران ارتباط برقرار کنی و یا از روی عادت  تلویزیون، اخبار یا  فضای مجازی را تجربه کنی این کار را نمی‌کنی.

انزواطلبی به شما احساس بد وطردشدگی می‌دهد ولی سکوت احساس خوبی می‌دهد.

انزواطلبی محصول شلوغی و افکار پراکنده ذهن است ولی سکوت تمرین آرام کردن ذهن برای دریافت شهود و ایده‌های ناب است.

آیا مکان اجرای تمرین مهم است؟

خیر. در هر زمان و مکان لازم است در سکوت باشی. چیزی که بیش از همه مهم است و باید بر آن آگاه باشی این است که حواست به ارتباطت با دنیای بیرون باشد. اگر اجازه دهی ناخواسته یا بر حسب عادت و میل درونی سراغ دنیای بیرون بروی به همان میزان از دنیای درون دور می‌شوی در نتیجه سکوت خود را شکسته‌ای.

مهمتر از همه صحبت با دیگران و یا ارتباط با فضای مجازی را مراقب باش و تا جایی که می توانی سکوت کن. سعی نکن زیاد چیزی را برای کسی توضیح دهی، قانع کنید و یا از درد و رنج‌های خود نگو یا حتی از خواسته ها و آرزوهای خود هم چیزی نگو. با خودت زندگی کن.

بهتر است در خانه، یا در طبیعت بگذرانی.

شغلم را چه کنم؟

در این صورت فقط صحبت های ضروری را به مشتریان یا همکاران خود منتقل کنید نه زیاد نه کم. شاید برای شما ایام تعطیل مثل پنج‌شنبه و جمعه این کار راحت‌تر باشد.

وقتی حواست باشد که هر جایی نروی، هر چیزی نخوانی، نبینی و با هر کسی صحبت نکنی؛ حتی تماس‌ها و ایمیل‌های خود را چک نکنی آن‌گاه در حال جمع کردن نیروی درونت برای درمان اعتماد به نفس پایین هستی. این کار مانع از هدر رفتن نیروی درونت می‌شود انرژی روانت تقویت و حفظ شده و برای شرایط سخت زندگی بسیار قدرتمند و آماده خواهی بود. اصلا دیگر چیزهایی که قبلا برایت سخت بوده و خود را بازنده می‌دانستی حالا دیگر راحت و شیرین است.

لطفاً امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا 9 درس رایگان عزت نفس را دانلود کنید
همین حالا دانلود می‌کنم
close-image