الآن تحلیل «رستگاری در شائوشنک» را می‌خواهم دانلود کنم

فیلم رستگاری در شائوشنگ

نمونه تیپ ۵ انیاگرام

امید تیپ ۵ انیاگرام همان انرژی دانش طلبی است که به طرزی عالی در این فیلم در شخصیت اندی می‌بینیم…

نام فیلم: رستگاری در شائوشنگ (The Shawshank Redemption)

کارگردان: فرانک دارابونت

کشور سازنده: آمریکا

سال تولید: ۱۹۹۴

ژانر: درام-جنایی

زمان: ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه

با بازی تیم رابینز

خلاصه داستان فیلم:

اَندی دوفرین بانکدار و حسابدار جوانی است که به جرم قتل همسر و معشوقه پنهانی‌اش به حبس ابد در زندان ایالتی شائوشنک محکوم می‌شود. اندی با آن‌که در دادگاه اظهار می‌کند جرمی مرتکب نشده، ولی با این وجود نمی تواند ادعای درست خود را ثابت کرده و توسط قاضی در دادگاه به حبس ابد محکوم می‌شود. او سال‌های زیادی را در این زندان می‌گذراند و تنها کارش ارتباط با افرادی از طبقهٔ پایین جامعه است…

اَندی شخصیت رشد یافته‌ی تیپ پنج اِنیاگرام است.

سبک زندگی تیپ ۵ انیاگرام رو به پیشرفت-اندی

چیزی که از تیپ ۵ در این فیلم می‌بینیم نچسبیدن و کنده شدن از موانع ذهنی است. رئیس زندان به همه زندانیان القاء کرد که همه شما گناهکارید. احساس گناه پایه‌ای ترین حس تزلزل احساس اعتماد به نفس است. زندانی‌ها این را پذیرفته و خود را گناهکار می‌دانستند. در این صورت توان خود را برای تغییر و آزادی از دست دادند. تنها کسی که این هویت را نپذیرفت اندی بود.

اندی هفتگی به دولت نامه می‌زند و درخواست وام برای تجهیز کتابخانه زندان می‌کند. بعد از شش سال به درخواست او پاسخ داده می‌شود و تعدادی کتاب برای او ارسال می‌شود. او تصمیم می‌گیرد به جای یک نامه هفته‌ای دو نامه بفرستد.

اندی به یادگیری و دانش اهمیت می‌داد. این فرد تیپ ۵ انیاگرام به دوستان زندانی خود سواد یاد می‌داد.

امید و سبک زندگی تیپ 5 انیاگرام

 


تخصص‌گرایی تیپ ۵ انیاگرام

اندی به‌عنوان تیپ ۵ متخصص در امور حسابداری بود. او توانست با استفاده از تخصص و دانش خود به زندان‌بان کمک کند تا زندان‌بان بدون پرداخت ذره‌ای مالیات ارثیه‌ای که از برادرش می رسید را دریافت کند. کاری که وکلای زبردست برای او نکرده بودند. اندی جسارت پیدا کرد تا این کار را به ازای دریافت نوشیدنی خنک برای دوستان زندانی‌اش درخواست کند.

امید و تخصص‌گرایی تیپ 5 انیاگرام


قدرت ناامیدی و عادت

بروکس، پیرمردی که پنجاه سال از عمرش را در زندان سپری کرده بود. کارهایی را بطور منظم و از روی عادت در این سال‌ها انجام می‌داد. به‌عنوان مسئول بخش کتابداری زندان هر روز کتاب بین زندانیان پخش می‌کرد. به پرنده خود غذا می‌داد.

روزی که فهمید از زندان آزاد شده، قصد داشت با چاقو یکی از زندانیان را بزند. چون می‌خواست از این طریق باز هم در زندان بماند. زندان را خانه خود می‌دانست. در حقیقت فضای بیرون از زندان را اسارت می‌دانست. در حالی‌که زندان واقعی باورهای ذهنی بروکس بود که خود را در آن اسیر کرده و به آن چسبیده بود. وقتی آزاد شد خیابان‌ها، ماشین‌ها و همه چیز برایش غیرعادی می‌آمد. شب‌ها موقع خوابیدن مشکل داشت و مرتب کابوس می‌دید. با وحشت از خواب بیدار می‌شد و چند لحظه‌ای طول می‌کشید تا بیاد آورد کجا هست.

تا این‌که  یک روز به علت خستگی مفرط و نداشتن هدف و امید دست به خودکشی می‌زند!

نقد فیلم-رستگاری در شائوشنک


صبر تیپ ۵ انیاگرام

چطور در شرایط سخت می‌توان امید داشت؟

اندی  جرأت کرد خودش و زندانیان را مالک احساس آزادی کند. او توانست از دفتر رئیس زندان، صدای موسیقی موتزارت را پخش کند. از بلندگوی زندان این صدا را تا آخر به گوش زندانیان رساند.

با این که می دانست بعد از آن به انفرادی خواهد رفت ولی برای روح خود ارزش بسیاری قائل بود.

وقتی یکی از زندانیان به او گفت که گرامافون را در انفرادی هم اجازه دادند ببری؟ با اشاره به سر و قلب خود گفت: «همش همین جاست! اینو کسی نمی‌تونه ازت بگیره. اینجا به موسیقی نیاز داری. نباید فراموشش کنی. فراموش نکن که همه جای دنیا مثل اینجا از سنگ ساخته نشده. یک چیزی در درون آدمهاست که گرفتنی نیست. مال خودته.»

وقتی دوست سیاه پوستش، رِد از او پرسید که از چی حرف می‌زنی؟ او گفت: امید! دوستش با تعجب و هشدار گفت: امید احساس خطرناکیه. امید میتونه آدمو به جنون بکشونه. بهتره به نداشتنش عادت کنی. اَندی هوشمندانه گفت: مثه کار بروکس؟!

امید

 

راز سکوت

اندی هیچ وقت سکوت خود را در مورد نقشه‌ی رؤیاهایش نشکست. حتی برای نزدیکترین دوست خود رِد. این هم از ویژگی‌های منحصر به فرد تیپ ۵ انیاگرام است. انرژی دانش طلبی او را به سمت درونگرایی و تفکر عمیقش سوق می‌دهد.

تمام این مدت انرژی خود را با تمرکز بر هدفش حفظ می‌کرد. او در حال آماده شدن برای روزی بود که اقدام کند. یک شخص تیپ ۵ انیاگرام با صبر و حوصله پیش می‌رود. صبر با تحمل فرق دارد. انرژی و فرکانس تحمل عادت کردن به وضعیت رنج است. در حالی که معنای صبر تمرکز به خواسته خود در وضعیت رنج است. در حقیقت این سرمنشأ امید است.

او در سلول خود عکس‌هایی از آرزوها و انیشتین چسبانده بود. با این کار احساس امید و انگیزه خود را زنده نگه می‌داشت. همان‌جایی که سوراخی برای فرار درست کرده بود!

حرکت مداوم و پیوسته اندی بالاخره نتیجه داد. انرژی دانش طلبی خستگی ناپذیر است. بعضی افراد با شتابزدگی قصد دارند تا خواسته خود را فوراً به چنگ بیاورند. این فرکانس و احساس نیاز شدید آنها خیلی زود ناامید هم می‌کند.

نکته مهم در مورد اندی هماهنگی بین ذهن، قلب و بدنش بود. سبکی که تیپ ۵ رشد یافته انیاگرام از خود نشان می‌دهد.

از ذهن خود برای تفکر عمیق و ایده‌های راهگشا استفاده کرد.

از قلب و احساس خود با موسیقی برای انگیزه و امید بهره برد.

و در نهایت اقدام به موقع انجام داد.

اندی بعد از فرارش پول‌های رئیس زندان را از بانک دریافت کرد. او مدارک فساد مالی رئیس زندان را برای دولت پست کرد و سپس از کشور خارج شد.

امید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا 9 درس رایگان عزت نفس را دانلود کنید
همین حالا دانلود می‌کنم
close-image